Language     TR EN
Home Page / Corporate / History

CORPORATE

History

“ ...you don’t have any time to lose and we are well aware of this...”

Inspired by its hometown Istanbul, the city where Asia meets Europe, As-Av International Transport was named after the first syllables of the words Asia and Europe (in Turkish, Asya-Avrupa).

Thus, our mission is not only to join two continents but the entire globe.

We started our organization in 1994 and got our IATA license just one year later. After 2000, we have always been among the top 5 agents in IATA rankings out of Istanbul, announced on a monthly and a yearly basis. We’ve stably held the third position over the past months, being the only local firm to do so.

Customs Brokerage, Sea and Land Freight Forwarding, alongside our own trailer fleet, were later on incorporated in our organization. This led to the creation of three companies, which, today forms the As-Av Group: As-Av International Transport handles freight forwarding, As-Av Customs Brokerage is our customs broker and As-Av Global Logistics (AGL) is the trailer fleet operator.

Given the present market conditions, we are aware of the challenges and time constraints our clients face. Our priority is and always will be to provide the cheapest and fastest solutions. Our strength lies with our clients and the trust they established in our service over the years.

Değerli Müşterilerimiz,

Geçmiş yıllar boyunca güveniniz ve destekleriniz sayesinde kalitesi ile gurur duyduğumuz bir servis ürettik. Şimdi ise, bir adım daha ileri giderek, sizlere bu servisi yerinde ve bizzat sunmak amacıyla, 11 Şubat 2013'de faaliyete başlayacak olan Hollanda ofisimizi kurduğumuzu bildirmekten gurur duyarız.

Türkiye ofisimizde sizlerin güvenini kazanma başarımızın sırrı olarak gördüğümüz 7 gün 24 saat ulaşılabilirlik ve hizmet anlayışımızı konularında uzman kadromuz ile birlikte Hollanda ofisimize de taşyacağımızı ve bu anlamda Hollanda lojistik sektörüne sadece ofisimiz ile değil 20 senelik tecrübemize dayanan hizmet anlayışımız ile yeni bir soluk getireceğimizi düşünüyor ve hedefliyoruz.

Transit- ihracat- ithalat ve fiskal gibi gümrük işlemlerinizde de hizmet verebilecek tamamı gümrüklü Hollanda depomuzun, ofisimiz ile birlikte aynı tarihte hizmete başlayacağını da bildirmekten ayrıca mutluluk duymaktayız.

11 Şubat Tarihinden itibaren AS-AV Hollanda ofis ve gümrüklü deposu ile faaliyetimize başlayacak olmamız sebebiyle “FOX Global Lojistik” firması ile süregelen acentalık ilişkimizin de sona ereceğini siz değerli müşterilerimize bildirmek ve sizin nezdinizde kendilerine teşekkür etmek isteriz. Bu sebeple 11 Şubat 2013 sonrasında “FOX Global lojistik” firması ile gerçekleştireceğiniz işlemlerden sorumlu olamayacağımızı da siz değerli müşterilerimizin bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

AS-AV Uluslararası Nakliyat Ekibi