Language     TR EN
Home Page / Services / Land Transportation

SERVICES

Road Freight

We offer boutique service which is collated with experience, confidence and speed to Denmark, England, Belgium and Netherlands with own trailer fleet.

As AS-AV International Transport we define our road freight service as boutique because instead of offering a service to a lot of destinations which is a serial production, over the road (without using train, RO-RO) we offer only direct services - without loading or unloading in the interval countries- to specific destinations. We reflect the advantage of the direct service to our clients such as short transit times and rapid arrival.

Our company performs the road haulage service entirely with its own trailers. Trailers are loaded in our warehouse and are followed from satellite up to the offloading address by our company. The satellite information provides our clients the opportunity of quick current update of the position of the trailers, the opportunity to follow the pauses our trailers take in pre-determined secure parks. Consequently the following by satellite provides us the chance to give a very secure service.

We have been working for the past 12 years with the first day’s enthusiasm and the amateur spirit but also with the experience and knowledge gained through these years. Over time, our growing client portfolio provides us with our professional service supported by our 20 year old expertise in the international transportation sector.

The main purpose of the road freight department is to provide a top quality service thanks to the advantage of our growing team, along with the support and confidence of our clients. Please contact the following members of ourfor your requests and inquiries:

Değerli Müşterilerimiz,

Geçmiş yıllar boyunca güveniniz ve destekleriniz sayesinde kalitesi ile gurur duyduğumuz bir servis ürettik. Şimdi ise, bir adım daha ileri giderek, sizlere bu servisi yerinde ve bizzat sunmak amacıyla, 11 Şubat 2013'de faaliyete başlayacak olan Hollanda ofisimizi kurduğumuzu bildirmekten gurur duyarız.

Türkiye ofisimizde sizlerin güvenini kazanma başarımızın sırrı olarak gördüğümüz 7 gün 24 saat ulaşılabilirlik ve hizmet anlayışımızı konularında uzman kadromuz ile birlikte Hollanda ofisimize de taşyacağımızı ve bu anlamda Hollanda lojistik sektörüne sadece ofisimiz ile değil 20 senelik tecrübemize dayanan hizmet anlayışımız ile yeni bir soluk getireceğimizi düşünüyor ve hedefliyoruz.

Transit- ihracat- ithalat ve fiskal gibi gümrük işlemlerinizde de hizmet verebilecek tamamı gümrüklü Hollanda depomuzun, ofisimiz ile birlikte aynı tarihte hizmete başlayacağını da bildirmekten ayrıca mutluluk duymaktayız.

11 Şubat Tarihinden itibaren AS-AV Hollanda ofis ve gümrüklü deposu ile faaliyetimize başlayacak olmamız sebebiyle “FOX Global Lojistik” firması ile süregelen acentalık ilişkimizin de sona ereceğini siz değerli müşterilerimize bildirmek ve sizin nezdinizde kendilerine teşekkür etmek isteriz. Bu sebeple 11 Şubat 2013 sonrasında “FOX Global lojistik” firması ile gerçekleştireceğiniz işlemlerden sorumlu olamayacağımızı da siz değerli müşterilerimizin bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

AS-AV Uluslararası Nakliyat Ekibi