Language     TR EN
Home Page / Services / Air Freight

SERVICES

Air Freight

The air cargo department which dates back to the foundation of our company has been a frontrunner as a Turkish company in the sector since 1994. The department itself is divided into two separate groups, providing export and import services.

Our most important principle is to work with reliable airlines of which we trust in the export and import service quality around almost every international port. Under the corporate structure, we adopt to serve all customers as their first load as a principle, combining the long years of experience in the sector with the belief that a young and dynamic team. Our company can assist all your shipment within the scope of Incoterms 2010 issued by the ICC(International Chamber of Commerce).

Combining the experience gained through many years with its belief in our young and dynamic team, our management staff, under its corporate structure, aims to serve all clients with the same enthusiasm of their first shipment. We provide you all services listed under the Incoterms 2010 published by the International Chamber of Commerce ( ICC).

With our service and quality focused approach, without discriminating between the quality and the quantity of your cargo, we provide you with regular information on the critical processes during the time frame between the receipt and the delivery of your shipments.

We offer you all the unique opportunities we possess thanks to being the strongest 100% locally owned company in the sector. Being able to offer you the fastest service with the best rates is what makes us happy.

Thanks to the regular consoles we organize to the major airports all around the world, we can even offer you serious price advantages even for you small shipments. The mutual agreements we have with airlines enables us to offer you guaranteed space, except for extraordinary circumstances caused by weather conditions or airlines.

We have a rich network of partnerships with agents fit to international quality standards, who can satisfy all your needs including consultancy, storage, clearance or delivery, with impeccable and fast service. We have always aimed for the peak, within the rough, competitive market for over 19 years. Throughout this period, we have paid extra care to employ a customer-focused approach, with the best service. No matter what the conditions are in 2013, we are sure to keep customer interests our top priority.

Değerli Müşterilerimiz,

Geçmiş yıllar boyunca güveniniz ve destekleriniz sayesinde kalitesi ile gurur duyduğumuz bir servis ürettik. Şimdi ise, bir adım daha ileri giderek, sizlere bu servisi yerinde ve bizzat sunmak amacıyla, 11 Şubat 2013'de faaliyete başlayacak olan Hollanda ofisimizi kurduğumuzu bildirmekten gurur duyarız.

Türkiye ofisimizde sizlerin güvenini kazanma başarımızın sırrı olarak gördüğümüz 7 gün 24 saat ulaşılabilirlik ve hizmet anlayışımızı konularında uzman kadromuz ile birlikte Hollanda ofisimize de taşyacağımızı ve bu anlamda Hollanda lojistik sektörüne sadece ofisimiz ile değil 20 senelik tecrübemize dayanan hizmet anlayışımız ile yeni bir soluk getireceğimizi düşünüyor ve hedefliyoruz.

Transit- ihracat- ithalat ve fiskal gibi gümrük işlemlerinizde de hizmet verebilecek tamamı gümrüklü Hollanda depomuzun, ofisimiz ile birlikte aynı tarihte hizmete başlayacağını da bildirmekten ayrıca mutluluk duymaktayız.

11 Şubat Tarihinden itibaren AS-AV Hollanda ofis ve gümrüklü deposu ile faaliyetimize başlayacak olmamız sebebiyle “FOX Global Lojistik” firması ile süregelen acentalık ilişkimizin de sona ereceğini siz değerli müşterilerimize bildirmek ve sizin nezdinizde kendilerine teşekkür etmek isteriz. Bu sebeple 11 Şubat 2013 sonrasında “FOX Global lojistik” firması ile gerçekleştireceğiniz işlemlerden sorumlu olamayacağımızı da siz değerli müşterilerimizin bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

AS-AV Uluslararası Nakliyat Ekibi